''USLU GAZETECİLERLE BU KADAR OLDU TABİİ''

''USLU GAZETECİLERLE BU KADAR OLDU TABİİ''

Mehmet Y. Yılmaz, ATV'de Başbakan ile programa katılan gazetecileri soramadıkları sorular yüzünden eleştirdi. ''Uslu gazetecilerle bu kadar oldu tabii'' dedi.

Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz bugünkü yazısında ATV'de yayınlanan ''Başbakan ile gündem özel'' programına katılan gazetecilerin soru sorarken çekingen davrandıklarını belirtti. Bazı sorulması gereken soruları sormamalarından yakındı.

Mehmet Y. Yılmaz'ın yazısının ilgili bölümü:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuda türban serbestisinin “çarşaf” giymeye de olanak verip vermeyeceği ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
“Yaptığımız düzenleme memurlara yönelik. Aşırılıklara kaçanlar, bu olumlu gelişmeleri suiistimal etmek olur, bunu tahrik etmek olur”.
Demek ki Başbakan’ın bu konuda bazı sınırlamaları var diye anlıyorum bu sözlerden.
Başbakan, “olumlu gelişmeleri suiistimal edenleri” nasıl belirleyecek, hangi giysi “normal”, hangisi “anormal” olacak, bunu tam olarak bilemiyoruz.
Çünkü bu sözleri, bir televizyon programında karşısına dizdiği gazetecilere söyledi ve geçti.
“Seçilmiş gazeteciler” üzerine gitmediler tabii, muhtemelen akıllarına gelmiştir de sormaya cesaret edememiş olmalılar.
Ama şurası açık ki Başbakan, kadınların nereye kadar örtünebileceklerine, hangi noktadan sonrasının “suiistimal olacağına” kendisi karar verecek.
Tabii ilginç olan konu şu ki, bu sözleri “demokrasi paketini” açıkladıktan hemen sonra, paketin içeriğini anlatmak için çıktığı programda söyledi.
Oysa Başbakan, demokrasi paketini açıklarken şöyle konuşmuştu:
“Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alıyoruz. Dini inancının gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Dini ibadet ve ayinlerin bireysel olarak engellenmesini bu kapsama alıyoruz. Bir kimsenin inanç düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan tercihlerine müdahale edenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası getiriyoruz”.
Kamu işyerinde, dini inanışı gereği olarak mesela “burka” ya da çarşaf giyen bir kadına müdahale edilecekse, bu “bir yıldan üç yıla kadar hapsi” gerektirmeyecek mi?
Programa “rahat durmayan gazeteciler” katılmış olsaydı, sorarlardı, biz de öğrenirdik.

MEHMET Y. YILMAZ'IN BUGÜNKÜ YAZISININ TAMAMINI BURADAN OKUYUNUZ...

Sen de yorum ekle
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Post Medya
Yazılım: CM Bilişim
Postmedya, Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.