Gazete:
MEHMET ALTAN HANGİ GAZETEDE YAZMAK İSTİYOR?

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in sorularını yanıtlayan Mehmet Altan, Taraf'ta yazmaya başlayacağı iddialarına "Hayır yazmayacağım. Ben bugünkü iktidar tepişmesinin içinde kalmak ve durmak istemiyorum. Hasan Cemal’in, Ahmet Altan’ın yazamadığı bir yerde... Hürriyet’te yazayım. Memnuniyetle yazarım." şeklinde yanıt verdi.


İşte Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in Mehmet Altan ile yaptığı söyleşiden ilgili kısım:

 

İktidara yakın bir gazetenin başyazarıyken iktidarın vaat ettiği yeni döneme inanmayan bir noktaya nasıl geldiniz? 
 
6 yıl boyunca Star Gazetesi Başyazarı olarak yazdığım yazılar kendi sitem ‘mehmetaltan.com’da var. İsteyen bakar, düne göre değişip değişmediğimi ortaya çıkarır. Kendi ilkelerime göre hareket eden birisiyim ben. Benim için AK Parti, Başbakan falan önemli değil. Benim için önemli olan Türkiye’deki sistemin değişip demokratikleşmesi. Ben AK Parti’den evvel de bunları söylüyordum. İkinci Cumhuriyet dediğimde 1991 yılıydı.
 
 
REFERANDUMDA DESTEKLEDİĞİMİZ YASALAR NEDEN ÇIKMIYOR
 
Hükümet sorunların pek çoğunun yeni anayasa sürecinde çözülebileceğini savunuyor. Aleviler hiçbir zaman eline silah almadı ama kendi dini ayinlerinin nerede yapılacağı konusunda hiçbir ilerleme yok. Başörtülü kızlar da hukuksal bir güvenceye kavuşmadı. Silahı ellerine almasalardı Kürtlerle ilgili mesele konuşulur muydu? Ayrıca Kürtlerle ilgili hâlâ anadil meselesi duruyor. Bir günlük meseledir. Kürtlere karşı kullanıldığı aşikâr olan yüzde 10 barajı orada duruyor. Ya ben aynı yalanı referandumda yaşadım. Bu süreçte çözülecekse neden bizim referandumda destek verdiğimiz değişikliklerin yasaları çıkmıyor? Ben buna niye inanayım? 
 
 
BEN GAZETECİLİK YAPMAK İÇİN GİTMEDİM
 
"Biz ABD’ye Fethullah Gülen’i ziyaret için gitmedik. (...) 
Yazılmaması, benim dahil olduğum bir tartışma değildi o. Ben bu işin gazetecilik tarafında değilim, çünkü gazeteci olarak gitmedim. Ama başka bir şey de düşündüm. İstese bu konuşma içeriğini oluşturmayıp yansıtmayabilirdi. Hayat tecrübesi, belki de bu toplantının yazılsaydı bu kadar etkili olmayacağını söylüyor. İlgili yerlere ne mesajları vermek istiyorduysa bu ziyaretin bunu sağladığını düşünebiliriz. 
 
NEDEN VAZGEÇEMEZSEN ONUN ESİRİ OLURSUN
 
Ama mesele burada bir başka psikolojik savaşın devreye sokulması. Hamamböceği operasyonu diye dalga geçtiğim müptezel unsurları devreye sokmanın amacı yıpratma. Arkasında garip mekanizmalar var.  Siyaset müthiş bir kişisel ikbal arayışıdır, sınıf atlamadır. Mesleğinde başarılı olamayan insanların saraya çıkmasıdır. Ve o sarayı çok seviyorlar hak etmedikleri için. Benim bu yaşıma kadar gördüğüm hayat tecrübesi şudur; neden vazgeçemezseniz onun esiri olursunuz. İktidardan vazgeçmezsen esiri olursun.
 
TÜRKİYE'DE SÜREÇLER KETÇAP ŞİŞESİ GİBİ
 
Türkiye’nin bu süreçlerinden o yüzden korkuyorum. Eski ketçap şişeleri gibi vur vur çıkmıyor, sonra bir vuruyorsun hepsi boşalıyor. Bu kadar hızlı döndüğün vakit, burada hiçbir şeyin ilkeli değil. Her an tersi de olabilecek bir belirsiz ortam. Türkiye’de ilkeler üzerinden, rejimin demokratikleşmesi için ömür vermiş ve bundan taviz vermeyen insanların çabalarını itibarsızlaştırmaya yönelik bir kişilik hedeflemesi var.
 
....
Taraf’ta mı yazacaksınız? 
 
Hayır yazmayacağım. Ben bugünkü iktidar tepişmesinin içinde kalmak ve durmak istemiyorum. Hasan Cemal’in, Ahmet Altan’ın yazamadığı bir yerde... Hürriyet’te yazayım. Memnuniyetle yazarım."
 
 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yeni Şafak'ın Yalanı Bu Kez de 'Cumartesi'ye...
Yandaş Gazete Yeni Şafak, yalanlarla dolu haberlerinde bugün de insan aklıyla alay eden hatalara yer verdi....

Haberi Oku