Gazete:
İNTERNET SANSÜRÜNÜN TEHLİKELİ BOYUTLARI MİLLİYET YAZARININ KÖŞESİNDE

İŞTE MEHVEŞ EVİN'İN KONUNUN UZMANLARIYLA YAPTIĞI KONUŞMALAR;

Neyin sansürlendiğini bile anlamayacağız!
Yeni tasarıya göre mahkeme kararı olmadan, “çat” diye erişim engellenebilecek. Profil sayfaları, yorumlar kapatılabilecek. Bilişim hukuku uzmanları, ise bu durum için “Anayasa’ya aykırı” diyor

İnterneti düzenleyen 5651 sayılı kanun hakkında AKP’nin önerdiği değişiklikler tartışılırken, Vimeo ve Mixcloud siteleri “paylaşılan bir içerik” nedeniyle kapatıldı... Ancak yeni tasarı hayata geçerse herhangi bir site ya da sayfa, mahkeme kararı olmadan, doğrudan devlet eliyle engellenecek.
Tasarının ilk halini hazırlayan AKP vekili Zeynep Karahan Uslu, torba kanunda değiştirilen tasarısı hakkında Milliyet’e görüş beyan etmedi. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş ise internet kullanıcıları adına yasa yapan vekillere, AİHM kararlarını hatırlattı...

‘Maalesef bahane’
Yeni tasarının “çocuk ve aileyi” korumaya yönelik hazırlandığı söyleniyor. Mevcut yasalar yetersiz mi kalıyor?

‘Dünya internetinden koparız’

URL üzerinden erişim engellemesi neye hizmet edecek, nasıl kullanılacak?
Sansürün derinleşmesine ve belirsizleşmesine sebep olacak. Şimdiki uygulamada erişim engellemesi uygulanan siteye mahkeme kararı ya da res’en engelleme uyarısı konuluyor. Nesne / URL temelli engellemede ise engellenen içeriklerin neler olduğunu hiç bilememe ihtimalimiz varÖ Erişim engellemesi çok kolay yapılacağı için İnternet, biz Türkiyeli kullanıcılar için bir tür iç ya da alt ağdan ibaret olacak. Dünya internetinden kopacağız! Aynı sistemler Çin, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde var.

Kurulacak “Erişim Sağlayıcıları Birliği” sağlıklı bir yapı olabilir mi?

Kesinlikle olamaz. Öncelikle bağımsız, erişim sağlayıcıların hak ve hukuklarını koruyacak bir birlik değil... Tek görevi erişim engeli yapmak olacak. Devlet çeşitli zorluklar yaşadığı operasyonların yükünü, bu birlikle erişim sağlayıcıların üzerine yıkacak. Üye olma koşulları, mevcut tekel ortamının sürmesini sağlayacak.
Tasarı bu haliyle yasalaşırsa sonuçları ne olacak?
Bu hali kesinlikle Anayasa’ya aykırı. Bizim ihtiyacımız olan İnterneti temel bir insan hakkı olarak tarif eden, kullanımı yaygınlaştıran ve teşvik eden pozitif düzenlemeler. Yasak ve sansürle bir yere varamayız.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz,
Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

‘Twitter da engellenebilir, Beyaz Saray da’


HATAY’DAKİ TIR’I HİÇ GÖRMEYECEĞİZ
Dünyada “Pirate Parties International” adıyla bilinen Korsan Parti Hareketi, dijital dünyada temel insan hakları için mücadele ediyor. Türkiye’deki “korsan”lar Av. Serhat Koç ve Şevket Uyanık


Serhat Koç:
Tasarının ilk halinden üç önemli farklılığı var. Nefret söylemine göre engelleme çıkarılmış. Bakana ve başkana, doğrudan erişimi engelleme yetkisi verilmiş. Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne, dört saat içinde erişimi engelleme yetkisi de yeni.

Erişim engellemek için hakim kararı gerekmeyecek mi?
S.K:

Peki erişim engeli nasıl uygulanacak?
Şevket Uyanık:
Youtube sansüründe Atatürk’le ilgili içerik var diye erişimi tümden engellemişlerdi. Şimdiyse “youtube/mehvesevin” diye sizin profilinizi engelleyebilecekler. Aynı şekilde facebook profil sayfanız da engellenebilir.

Nasıl yapacaklar, anahtar kelimelere göre mi?
Ş.U:

(..................)

MEHVEŞ EVİN'İN YAZISININ TAMAMINI BURADAN OKUYUNUZ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sözcü: Yolsuzluk Tapeleri Not Defteri Oldu!
Hem 4 bakanı Yüce Divan’dan kaçırdılar hem ifadelerini vekillerin gözüne soktular.

Haberi Oku