Analiz:
CPJ'ye Baskı mı Oldu?

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 8 Aralık 2011’de tüm dünyadaki tutuklu gazetecilerle ilgili bir rapor yayımlayarak Türkiye’de sadece 8 gazetecinin tutuklu olduğunu bir raporla sunmuştu.

Türkiye'de sadece 8 gazetecinin gazetecinin tutuklu olduğu yönündeki rapor bir anda ana muhalefet dahil partisi dahil tüm muhalif yazarların tepkisini çekmiş ve büyük tepkiler yükselmişti!

Hatta CHP'den Umut Oran ve Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan CPJ’e giderek direktör Joel Simon ve üst yönetim ile görüşmüş ve Türkiye'ye gelmeleri konusunda baskı yapmışlardı.

O zamanlar sadece CPJ'nin verdiği sadece 8 gazetecinin Türkiye'de tutuklu olmasını köşelerine taşımaktan çekinen köşe yazarları şimdilerde çok değişti.

Çünkü CPJ yeni bir rapor yayınladı ve Türkiye'de tutuklu gazetecilerin sayısını 8'den 61'e çıkardı. Hal böyleyken ilk top Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'a geldi.

Peki ne oldu da rapor 8'den 61'e çıktı? CPJ bir baskı mı yedi? Sebebi şimdilik bilinmiyor ama bu işe en çok ulusalcı yazarlarımız sevindi

İşte Aslı Aydıntaşbaş'ın CPJ'nin basın davalarını çok ince ve titiz eleyen bir kuruluş olduğunu belirttikten sonra raporu köşesinden duyurduğu o yazısı...

"Türkiye’deki basın davalarını bir yıldır titiz bir çalışmayla inceleyen dünyanın en önemli basın hakları kuruluşu CPJ, dün yayımladığı raporda, hapisteki 76 gazeteciden aralarında Soner Yalçın, Mustafa Balbay ve Vatan muhabiri Çağdaş Ulus’un da olduğu 61’inin doğrudan gazetecilik faaliyeti yüzünden tutuklandığını belirtti.

AMERİKAN kamuoyunun Türkiye’deki ‘tutuklu gazeteciler’ konusuna ilgisi geriden gelse de, 2012’de tutuklu gazeteciler, Türkiye denince ana gündem maddelerinden birine dönüşmekte.  
Dünyanın en önemli basın hakları kuruluşu sayılan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) uzun ve titiz bir çalışma sonrasında Türkiye’de 76 gazetecinin tutuklu olduğu, bunlardan en az 61’inin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezaevinde olduğu sonucuna vardı. 

Milliyet’e yaptıkları açıklamada, 59 sayfalık raporu hazırlamak için bir yıldır Türkiye’deki basın davalarını ve isim isim tutuklu gazetecilerle ilgili iddianameleri incelediklerini belirten CPJ yönetimi, önümüzdeki günlerde raporu bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunmanın yollarını arıyor.
Geçen yıl hazırladığı raporda Türkiye’de tutuklu gazetecilerin sadece 8 tanesinin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezaevinde olduğunu tespit eden CPJ, yoğun eleştirilerle karşılaşmış, bunun üzerine Ford Vakfı ve Açık Toplum Enstitüsü gibi kurumların da katkısıyla daha kapsamlı bir çalışma için kolları sıvamıştı. 

Son bir yıldır her davayı ayrı ayrı inceleyen CPJ, aralarında Soner Yalçın, Mustafa Balbay ve Vatan muhabiri Çağdaş Ulus’un da olduğu en az 61 tutuklu gazetecinin doğrudan gazetecilik faaliyeti yüzünden cezaevinde olduğu vardı. CPJ, bu rakamın ötesinde 15 ismin ise tutukluluk nedenleri konusunda karara varamadı. Karara varamadıkları isimler arasında, 4 yıldır Ergenekon davası kapsamında Silivri’de yatan gazeteci Tuncay Özkan da var.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ali Nur Kutlu Rumuzlu Kemal Öztürk, Erdoğan'ı...
Ali Nur Kutlu müstear ismi ile Yeni Şafak'ta yazılar kaleme alan Kemal Öztürk, bugünkü "Musa’nın Harun’u...

Haberi Oku